Zakázané slovo makléř

Víte, že v USA patří realitní makléř dle dlouhodobých průzkumu do TOP5 nejlépe hodnocených profesí? Proč tomu u nás zatím tak není? Nad tím se zamyslely kolegyně z partnerského serveru zenyvrealitach.cz

Nedávno jsem přemýšlela nad otázkou mé kolegyně: „… Slyšela jsi, že slovo makléř, makléřka je slovo, které je mezi lidmi velmi neuznané a vlastně takzvaně sprosté?“

Zeptala jsem se jí, proč si to vlastně lidé říkají nebo myslí?
Nevěděla.

A vzpomněla jsem si na jeden velmi dobře známý film, kde téměř celý film hraje hlavní roli herec, kterého mnoho žen miluje, je to vlastně velmi romantický snímek. On tam, jako uznávaný realitní makléř kupuje firmy, a poté je se ziskem prodává. Buď vcelku nebo po částech.

A další film, kde jiný americký herec, opět lamač dívčích srdcí, pracuje jako realitní makléř téměř 40 let, celý svůj produktivní věk, a také si jej lidé váží, po profesní stránce.

1. film je Pretty woman – Richard Gere, 2. film je Lepší teď než nikdy – Michael Douglas

A proč je v Čechách tato profese tak zneuznaná?

Co se stalo na českém trhu za posledních 27 let, že profese, která díky orientaci na trhu může mnoho peněz ušetřit kupujícímu i prodávajícímu a vyhnout se chybám.

Proč profese obchodníka na realitním trhu, který je tak trochu stavař, tak trochu právník, tak trochu finančník, daňař, fotograf, diplomat, psycholog, mediátor a spoustu dalších profesí, proč tato profese je tak opomíjená, neřku-li ponižovaná?

Našla jsem odpověď

V dávných dobách, kdy se otevřel český trh a všichni hladověli po změnách a výdělcích a úspěchu a… a… se něco pokazilo. Bohužel nezačalo se právě dobře, každý si mohl otevřít krám s čím chtěl, a právě v této branži se našlo spousta ne zrovna solidních lidí, kteří dodnes, bohužel, této profesi škodí.

Naštěstí se již před mnoha lety začalo s očistou

Je to stejné jako když přehazujete hnůj, nebudete vonět po růžích, když je stříháte nebo po konvalinkách, které zaléváte. I v této branži se stále ještě pohybuje několik přehazovačů, nicméně trh stále roste a mění se ke konvalinkám a růžím.

Spousta růží a konvalinek chce přehazovače převonět.

Ale nejde to tak rychle, jak si přejeme.
Daří se to a je to vidět, sice málo a pomalu, ale je to vidět. Zatím se asi nenaplnilo kritické množství, aby to bylo pro všechny prodávající i kupující citelné.

Á propos – už jsem Vám řekla definici kritického množství?
A příběh o opicích, ostrovech a bramborách? Ne?

Tak na ten se těšte příště

Michaela Marinková

Další podobné čtení naleznete na www.zenyvrealitach.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů