Srážky na dluhy v roce 2020

Protože skoro milion našich spoluobčanů má exekuci, kterou řeší exekutoři popř. státní správa, další desítky tisíc splácí své závazky prostřednictvím insolvence, je určitě dobré si říct, kolik je to letos bude stát.

EXEKUCE

Srážky se provádí z čisté mzdy, kdy se odečtou tzv. nezabavitelné částky. Poté se zbylá částka porovná s částkou 19.824,-Kč. Tato částka – popř. nižší zbytek mzdy (to je většina případů) se vydělí koeficientem 3. Třetina zůstane dlužníkovi a zbytek se zabaví na úhradu pohledávek, které se umořují dle pořadí a stáří tak, jak to upravuje Exekuční řád a Občanský soudní řád.

A pro zajímavost – jaké je životní minimum pro rok 2020? 3.410,-Kč.

INSOLVENCE

Po 1.6.2019 díky novele už při oddlužení není dlužník povinen splácet ani 30%. Minimální splátka je stanovena na 900,-Kč odměny pro IS (je-li plátce DPH, což většinou je, tak plus 21%) a stejná částka se hradí věřitelům. Čili minimum, které se platí je 1.989,-Kč, je-li IS plátcem DPH.

Ovšem pravidla pro insolvenci jsou mnohem přísnější a je potřeba dávat pozor zejména na to, zda dlužník vlastní nemovitost. Dá se o ní lehce přijít díky jednomu novelizovanému odstavci.

Toto budu dopodrobna probírat při svém kurzu zadlužené nemovitosti, který mám v rámci třináctidenní Realitní Akademie, kterou pořádá RVI, a která spadá pod akreditaci Ministerstva pro místní rozvoj v souladu s podmínkami nového zákona o realitním zprostředkování, a o které se více dozvíte ZDE

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů