Prodej pozemku získaného darem a daň z příjmů

Poslal mi makléř dotaz – klientka dostala darem od rodičů pozemek před třemi lety a dnes by ho ráda prodala. Musí zaplatit daň z příjmu, jelikož ho nevlastní pět let? Pokud tedy prostředky nepoužije na vlastní bydlení? Nebo je tam nějaké osvobození z důvodu daru v rodině?

 

Použít získané prostředky na vlastní bydlení je samozřejmě nesmysl – mj. je zákonnou podmínkou dle §4 odst. 1. písmo. a) Zákona o daních z příjmů – bydliště v prodávané nemovitosti bezprostředně před prodejem a to je na pozemku tak nějak o ničem, pokud neberete stan jako byt 1+kk.

Vstupní cena je cena dle zvláštního předpisu (zákon o oceňování – bohužel dle posledního názoru GFŘ to musí být za tvz. úřední cenu) ke dni darování. Čili klientka má dvě varianty:

(předem je potřeba si najít odhadce a s ním se domluvit na „nástřelu“ dvou různých ocenění)

 

  1. před 3 roky ke dni darování

 

  1. ke dnešku

 

Pokud mezi nimi nebude velký rozdíl, použije jako vstup ad. 1. a dnešní se neřeší.

Pokud bude rozdíl velký, tak to dnes klientka daruje příbuznému a ten to prodá zájemci. Danit bude příbuzný a pro něj bude vstupní cena pro potřeby darování ta, co je v dnešním posudku.

Druhý postup samozřejmě nedoporučuji dělat opakovaně!

 

Mějte se krásně,

 

Mirek

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů