Ano, nejen, že může, ale dokonce musí. Občanský zákoník dává v §1198 odst. 1. povinnost založit SVJ, pokud je v bytovém domě alespoň 5 bytových jednotek, z nichž alespoň 3 jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků.
Ve druhém odstavci tohoto paragrafu NOZ dokonce zakazuje katastrálnímu úřadu převod další jednotky, dokud mu nebude prokázáno založení SVJ.
Jak je to v praxi
V praxi to zpravidla funguje tak, že katastr vklad ihned nezamítne, ale vyzve, aby účastnici převodu do 30 dnů doložili potvrzení o založení SVJ. Protože SVJ se zakládá u notáře formou notářského zápisu, je to časově náročnější, dá se podat i žádost o prodloužení stanovené lhůty. Každopádně SVJ vzniká schůzí, ze které se pořídí záznam formou notářského zápisu, avšak právní subjektivitu dostane až zápisem do Obchodního rejstříku.
O tom, jak založit SVJ si napíšeme příště. Jak to funguje v praxi, a to včetně nových možností při tvorbě Prohlášení vlastníka, probírám na oblíbeném školení Právo a nemovitosti, v části nazvané BYTY. Pokud máte zájem o podzimní termíny, které budu na konci srpna vypisovat, nezapomeňte je sledovat ZDE anebo mi rovnou napište, a já Vám pošlu přednostní informaci o místech a školení – EMAIL