Daň z nabytí u novostavby

Kupujete nově postavený rodinný dům či bytovou jednotku. Víte, že od listopadu 2016 platí daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4% kupující. Týká se to i Vás?

Ano i ne. A je úplně jedno, zda stavitelem byl developer či soukromník, který se těsně před kolaudací rozešel s partnerkou a chce se stavby zbavit.

Samotný dům a pozemek, na kterém je postaven, je od daně osvobozen. Je-li součástí listu vlastnictví i jiný, nezastavěný pozemek – třeba zahrada – pak z něj se daň z nabytí nemovitých věcí platit bude.

Jak to definuje zákon

Od daně z nabytí nemovitých věcí je osvobozeno první úplatné nabytí rodinného domu a pozemku, jehož součástí je stavba rodinného domu, pokud k nabytí vlastnického práva dojde v době 5 let ode dne dokončení nebo započetí užívání a to dle toho, co nastane dříve.

U podílu na pozemku, náležícího k bytové jednotce, se aplikuje ustanovení §1166 občanského zákoníku, upravující prohlášení vlastníka, a tento podíl je osvobozen.

Jak na to v praxi

Funguje to tak, že si kupující udělá znalecký posudek, kde je zvlášť určená cena za nezastavěný pozemek a z něj se daň zaplatí. Pro příklad se podívejte na následující obrázek:

Červený pozemek je stavební parcela a její součástí je novostavba rodinného domu – toto bude od daně z nabytí nemovitých věcí osvobozeno. Zelený pozemek je zahrada a z toho se daň z nabytí nemovitých věcí hradit bude. Vše je upraveno v §7 odst. 1. a 2. zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *