Reaguji tímto na dotazy, co obsahuje realitní zkouška a kdo jí musí absolvovat. A jaký to má smysl?
Zákon o realitním zprostředkování č. 39/2020 Sb. bude účinný k 3.3.2020. Do šesti měsíců od jeho účinnosti musí každý doložit podmínky, stanovené zákonem, aby mohl dál fungovat. A jaké jsou? Lidsky takto:
Vysoká škola příbuzná k realitám – jste v pohodě.
Vysoká škola jiná – nutno doložit Živnostenskému úřadu 3 roky praxe.
Střední či obdobná škola zakončená praxí – nutno doložit Živnostenskému úřadu 3 roky praxe.
Ostatní – nutno udělat zkoušku.
Praxe se doloží ideálně daňovým přiznáním, kdy převažujícím příjmem z podnikání či zaměstnání bude realitní činnost.
A jaká je zkouška? V souladu s pravidly Národní klasifikace povolání, platnými od 18.2. je nutno absolvovat 3-5 hodin trvající zkoušku, která se skládá z tohoto:
Písemný test – obsahuje minimálně 2 otázky z dvanácti okruhů při splnění náročných kritérií – musíte správně odpovědět na 70% otázek a přitom ještě dodržet pravidlo minimálně 50% správných odpovědí z každého okruhu. A to je zásadní – stačí jeden okruh nezvládnout a zkouška je klasifikována jako nesložená.
Ústní část – zde se odpovídá na otázky z praxe i realitní teorie.
Praktická část – za použití vlastního počítače musíte zvládnout testy, stávající se ze zpracování příkladů z praxe – zadání nemovitosti do inzerce, vyhledávání zakázek pro zájemce, posouzení zadlužených nemovitostí či práce se stavební dokumentací.
Informace o možnosti přihlášek najdete ZDE.
Samozřejmě dostanete materiály ke studiu.
Pokud máte zájem o absolvování Realitní Akademie, která Vás na zkoušku připraví, podívejte se SEM
Každopádně, situace se má tak, že většina termínu je dost naplněná, proto posílám tento email s předstihem, abyste měli čas vše pořešit. Akreditaci na školení, kterou má naše společnost od MŠMT má jen pár firem a Autorizaci ke zkoušce od MMR, kterou má Mgr. Ivana Cikánková a moje maličkost má v republice pár osob. Tím chci říct, že termíny nejsou nafukovací.
Pokud máte jakékoli dotazy, pište a volejte, ať vše zvládneme včas vyřešit.
Přeji vše příjemné časy a doufám, že všichni vše včas zvládneme.
Za RVI
Ing. Miroslav Jonáš
Dobrý den,
kde berete tu jistotu, že realitní zákon opravdu nabyde účinnost k 3.3.? V minulosti se tak postupovalo, že zákon po jeho potvrzení nabyl účinnosti do 15ti dnů. Nově by to mělo být takto, budu citovat:
„Právě úprava účinnosti právních předpisů dle Zákona o Sbírce zákonů se však od 31. 12. 2019 změnila, když byla mimo jiné změněna právě legisvakanční doba. Legisvakanční doba trvala dříve 15 dnů (nestanovil-li samotný přijímaný zákon jinak). Podle § 3 odst. 3 Zákona o Sbírce zákonů však nyní nově platí, že (není-li stanoveno jinak) právní předpisy nabývají účinnosti k 1. lednu nebo k 1. červenci kalendářního roku. Zákon o Sbírce zákonů rovněž nyní explicitně obsahuje pravidlo určené v rozsudku 4 Ans 5/2007-60 adaptované na novou úpravu legisvakanční doby. Nově se tak v § 3 odst. 6 Zákona o Sbírce zákonů stanoví, že je-li stanoven den nabytí účinnosti, který předchází dni vyhlášení právního předpisu ve Sbírce zákonů, právní předpis vyhlášený ve Sbírce zákonů nabývá účinnosti k nejbližšímu 1. lednu nebo k nejbližšímu 1. červenci kalendářního roku.