Vyplacení věcného břemene a daň z příjmů

Dnes jsem řešil velmi zajímavý dotaz – prodej bytu, kde měl předchozí majitel již několik let zřízeno věcné břemeno na dožití (po 1.1.2014 se toto zapisuje jako služebnost dožití). Nový kupující chce financovat prostřednictvím hypotéky a tudíž je třeba čistý list vlastnictví. Oprávněný z věcného břemene nabídl, že když dostane 500.000,-Kč, tak věcné břemeno zruší. A ptá se – bude tu částku muset danit?

Ano, bude muset. Věcné břemeno se tu chová jako tzv. věcné právo. Příjem z něj je daňovým základem dle §10 zákona o daních z příjmů (tzv. ostatní příjem). Daní se 15% a nepodléhá sociálnímu ani zdravotnímu pojištění.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů